Taka ocena pojawiła się w miesięczniku IEEE Spectrum wydawanym przez organizację IEEE. Czasopismo poświęcone jest najnowszym trendom w technologiach, wpływom rozwoju techniki na postęp cywilizacyjny. Jego adresatami są zarówno programiści jak i managerowie.
Jak czytamy w IEEE Spectrum, Python, stworzony w 1990 roku, konsekwentnie pnie się do góry. Największą popularność zyskał jednak dopiero w ostatnich latach. Stało się tak dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, do czego Python idealnie się nadaje. Uważa się go też zarazem za stosunkowo łatwy język dla osób początkujących i trafia do programów nauczania wielu szkół kształcących programistów.
Dodajmy, że zaprezentowany ranking powstał na bazie interaktywnego badania, które sprawdzało trendy wśród specjalistów IT pod względem indywidualnych zainteresowań i potrzeb. A wynika z nich tyle, że to właśnie Python, a po nim Java i C stanęły na podium.
Miesięcznik zwraca też uwagę na awans Arduino z 11. na 7. miejsce i od razu wyjaśnia:
Puryści mogą twierdzić, że Arduino nie jest językiem, ale raczej platformą sprzętową, którą programuje się przy użyciu pochodnej Wiring. Ta z kolei sama w sobie wywodzi się z C / C ++. Jednak zawsze przyjmowaliśmy bardzo pragmatyczne podejście do naszej definicji „języka programowania”.
A rzeczywistość jest taka, że gdy ludzie szukają mikrokontrolera kompatybilnego z Arduino, zazwyczaj szukają „kodu Arduino” lub kupują książki o „programowaniu Arduino ”. Nie wprowadzają w wyszukiwarce fraz „kod okablowania” lub „programowanie w C”.
Wróćmy jednak do Pythona. Skąd się bierze tak wysokie miejsce? IEEE Spectrum przedstawia kilka interpretacji. Jedna z nich mówi o tym, że wskaźniki są zawyżone, ponieważ coraz więcej osób uczy się Pythona. Przez to w sieci pojawia się coraz więcej wątków, zapytań, odpowiedzi i tematów związanych z tym językiem.
A to z kolei powoduje, że kolejne osoby zwracają na niego uwagę. Jednocześnie redaktorzy czasopisma podkreślają, że mimo wszystko Python jest często używany profesjonalnie i trudno tu mówić o jakiejś bańce. Pojawia się na coraz większych obszarach i ma coraz szersze zastosowanie, w dodatku w najważniejszych dziedzinach, takich jak Machine Learning.