More

  IEEE Spectrum: Python najlepszym językiem programowania 2020 roku

  Taka ocena pojawiła się w miesięczniku IEEE Spectrum wydawanym przez organizację IEEE. Czasopismo poświęcone jest najnowszym trendom w technologiach, wpływom rozwoju techniki na postęp cywilizacyjny. Jego adresatami są zarówno programiści jak i managerowie.

  Jak czytamy w IEEE Spectrum, Python, stworzony w 1990 roku, konsekwentnie pnie się do góry. Największą popularność zyskał jednak dopiero w ostatnich latach. Stało się tak dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, do czego Python idealnie się nadaje. Uważa się go też zarazem za stosunkowo łatwy język dla osób początkujących i trafia do programów nauczania wielu szkół kształcących programistów. 

  Dodajmy, że zaprezentowany ranking powstał na bazie interaktywnego badania, które sprawdzało trendy wśród specjalistów IT pod względem indywidualnych zainteresowań i potrzeb. A wynika z nich tyle, że to właśnie Python, a po nim Java i C stanęły na podium.

  Źródło grafiki: IEEE Spectrum

  Miesięcznik zwraca też uwagę na awans Arduino z 11. na 7. miejsce i od razu wyjaśnia:

  Puryści mogą twierdzić, że Arduino nie jest językiem, ale raczej platformą sprzętową, którą programuje się przy użyciu pochodnej Wiring. Ta z kolei sama w sobie wywodzi się z C / C ++. Jednak zawsze przyjmowaliśmy bardzo pragmatyczne podejście do naszej definicji „języka programowania”.

  A rzeczywistość jest taka, że ​​gdy ludzie szukają mikrokontrolera kompatybilnego z Arduino, zazwyczaj szukają „kodu Arduino” lub kupują książki o „programowaniu Arduino ”. Nie wprowadzają w wyszukiwarce fraz „kod okablowania” lub „programowanie w C”.

  Wróćmy jednak do Pythona. Skąd się bierze tak wysokie miejsce? IEEE Spectrum przedstawia kilka interpretacji. Jedna z nich mówi o tym, że wskaźniki są zawyżone, ponieważ coraz więcej osób uczy się Pythona. Przez to w sieci pojawia się coraz więcej wątków, zapytań, odpowiedzi i tematów związanych z tym językiem.

  A to z kolei powoduje, że kolejne osoby zwracają na niego uwagę. Jednocześnie redaktorzy czasopisma podkreślają, że mimo wszystko Python jest często używany profesjonalnie i trudno tu mówić o jakiejś bańce. Pojawia się na coraz większych obszarach i ma coraz szersze zastosowanie, w dodatku w najważniejszych dziedzinach, takich jak Machine Learning.

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X