More

  Zarobki i warunki pracy midów i seniorów w I połowie 2020 r. [RAPORT]

  Jakie specjalizacje są ostatnio najlepiej opłacane w branży IT? Ile zarabiają programiści w poszczególnych miastach? Kogo szukają firmy IT? Jakie są prognozy na kolejne półrocze? Oto najnowsze dane.

  W obecnej sytuacji gospodarczej, firmy wyraźnie stawiają na rekrutację specjalistów IT o wysokich kompetencjach, posiadających duże doświadczenie zawodowe. Jednym z powodów kształtowania się takiego trendu może być przejście w tryb pracy zdalnej. Na ten ruch zdecydowało się wiele firm, nie tylko w branży IT. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu portalu nofluffjobs.com. Opracowanie powstało na podstawie analizy 6 989 unikalnych ofert pracy opublikowanych między 1 stycznia a 30 czerwca 2020 r.

  Aktualną analizę publikuje też portal Pracuj.pl, gdzie czytamy, że pandemia koronawirusa miała znaczący wpływ na zachowania kandydatów IT. Podobnie jak na całym rynku, specjaliści w tej branży częściej niż w minionych latach zwracają uwagę na bezpieczeństwo i stabilizację. Zdecydowanie częściej rozważają oni zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Są bardziej ostrożni przy podejmowaniu współpracy na zasadach B2B. Sondują także uważniej ogólną sytuację firmy, która zamieszcza ogłoszenie lub proaktywnie składa im ofertę zatrudnienia.

  Eksperci HR z firm technologicznych sygnalizują problemy z przyciągnięciem bardziej doświadczonych kandydatów IT, szczególnie tych posiadających bardziej unikalne kompetencje. Tacy kandydaci wciąż stosunkowo szybko znajdują pracę, jednocześnie jednak są mniej niż wcześniej skłonni do zmiany. Warto zaznaczyć, że postawy stawiające na bezpieczeństwo i mniejszą dynamikę kariery są obecnie uniwersalne wśród osób o unikalnych specjalizacjach w innych branżach, nie tylko w świecie IT” – komentuje Paulina Markowicz z Pracuj.pl.

  Samodzielność priorytetem

  Specjaliści o wyższym poziomie seniority cechują się większą samodzielnością. Łatwiej też jest im się wdrożyć w zadania w nowym miejscu pracy. Wiąże się to również z szybszym osiągnięciem pełnej efektywności pracy. Jest to szczególnie cenne w dobie kryzysu – objaśniają twórcy raportu.

  “Firmy technologiczne – zarówno korporacje, jak i startupy i firmy z sektora SME, postawiły na doświadczonych specjalistów w branży, kusząc ich wysokimi zarobkami. Jednocześnie zwiększyły zakres wymagań względem kandydata i uszczupliły pakiety oferowanych benefitów. Kandydaci i pracownicy z kolei poszerzyli badanie opinii o pracodawcy o nowy wymiar – “walidację” kultury organizacyjnej firmy i jej wiarygodności w zakresie przyjętych wartości. Dla 59% specjalistów IT zgodność z kulturą firmy okazała się kluczowa w podejmowaniu decyzji o zmianie pracodawcy lub wiązaniu się z nim na dłużej.”

  Pandemia uderzyła w juniorów

  Jednocześnie, jak informuje Pracuj.pl, rekruterzy sygnalizują przesyt rynku kandydatami na poziomie juniorskim, z niewielkim doświadczeniem lub dopiero wchodzącymi do branży nowych technologii. Pandemia spowodowała jeszcze większy nacisk firm na rekrutację doświadczonych ekspertów IT. To bowiem gwarantuje lepsze przygotowanie do pracy i dobre efekty wykonywanych zadań niemal od pierwszego dnia zatrudnienia.

  Najbardziej pożądani specjaliści IT W I połowie 2020 roku wśród ofert zdecydowanie przeważały te, w których poszukiwano specjalistów na poziomach doświadczenia mid (46% ofert) i senior (również 46%). Oferty juniorskie stanowiły jedynie 8% wszystkich ofert pracy. Jest to udział jeszcze mniejszy niż w roku ubiegłym, gdzie oferty dla tej grupy stanowiły 12% wszystkich ofert.

  “Deklaracje specjalistów IT składane w czasie pandemii w badaniach ankietowych mówią jasno – 77% z nich znajduje pracę w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące i co drugi deklaruje, że wiąże się z firmą na maksymalnie 2 lata. Rynek IT to rynek, który nie znosi próżni i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni” – pisze Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

  Zarobki programistów w I połowie 2020 roku

  Według Eurostatu specjaliści IT stanowią około 3% pracowników w kraju, więc zainteresowanie pracodawców znacząco przekracza skalę branży w całej gospodarce. Dlatego ta grupa kandydatów wciąż jest w stosunkowo komfortowej sytuacji w porównaniu do innych, mocniej dotkniętych konsekwencjami pandemii. Widać to również analizując wynagrodzenia, które jak na polski rynek są całkiem niezłe.

  Mediana najniższych proponowanych zarobków w I połowie 2020 roku, w przypadku umowy B2B, wynosiła 12 000 zł + VAT, a najwyższych 17 600 zł + VAT. W przypadku umowy o pracę, oferowane wynagrodzenie wynosiło od 8 900 do 13 200 zł brutto. Najniższe zarobki pojawiały się w ofertach pracy z opcją pracy na umowę zlecenie lub dzieło. Pracodawcy proponowali w tych umowach wynagrodzenie w przedziale 6 100 – 10 500 zł brutto. 

  Najlepiej opłacane specjalizacje

  Jednocześnie eksperci HR z firm technologicznych sygnalizują problemy z przyciągnięciem bardziej doświadczonych kandydatów IT, szczególnie tych posiadających bardziej unikalne kompetencje. 

  Analizując dane No Fluff Jobs widać rosnący trend w liczbie ofert kierowanych do programistów Fullstack oraz do testerów. W tych specjalizacjach odnotowano odpowiednio wzrosty: z ok. 15% do 18% oraz z ok. 7% do 9,5%.

  Źródło: Rynek pracy IT w Polsce. Zarobki w miastach i warunki pracy dla juniorów,
  midów, seniorów w I połowie 2020 roku, No Fluff Jobs

  Spadek liczby ofert w kategorii Backend był skorelowany z jednoczesnym wzrostem liczby ofert w kategorii Fullstack . Specjaliści w tej dziedzinie posiadają szersze umiejętności i wiedzę, bo znają zarówno technologie backendowe, jak i frontendowe” – wyjaśnia NFJ.

  Źródło: Rynek pracy IT w Polsce. Zarobki w miastach i warunki pracy dla juniorów,
  midów, seniorów w I połowie 2020 roku, No Fluff Jobs

  W przypadku współpracy na podstawie kontraktów B2B, w niektórych specjalizacjach IT w I połowie 2020 roku, można było liczyć na płacę nawet powyżej 20 000 zł + VAT miesięcznie. Najwyższe oferowane zarobki obserwowaliśmy w specjalizacjach: Big Data (nawet 21 000 zł + VAT) oraz Business Intelligence (20 800 zł + VAT). Pracodawcy oferowali wysokie zarobki specjalistom Backend, Mobile, DevOps, a także analitykom biznesowym. Mediany proponowanych wynagrodzeń wynosiły do 18 000 zł + VAT dla górnych widełek). Najniższych oferowanych zarobków mogli spodziewać się pracownicy działów Support (7 000 – 10 400 zł + VAT) i UX (8 000 – 11 000 zł + VAT).

  Podobnie jak w przypadku B2B, na umowie o pracę na największe zarobki mogą liczyć specjaliści Big Data (do 17 000 zł brutto). Na kolejnych miejscach plasują się specjaliści Business Intelligence (maksymalnie 16 500 zł brutto) oraz DevOps (maksymalnie 15 000 zł brutto). Najniższe wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę proponowano specjalistom: Support (maksymalnie 8 000 zł brutto), IT Administrator (maksymalnie 11 400 zł brutto) oraz UX (maksymalnie 12 000 zł brutto).

  W tych miastach jest najwięcej ofert?

  Rynek IT to rynek, który nie znosi próżni. Nic nie wskazuje na to, że to się zmieni – twierdzą specjaliści NFJ. 

  Według nich w pierwszej połowie 2020 r. kandydaci na rynku IT najchętniej aplikowali na oferty pracy zdalnej. Na jedną ofertę “remote” przypadały średnio aż 33 aplikacje. Dla porównania, w I połowie 2019 roku, na 1 ofertę pracy zdalnej przypadało średnio 18,5 aplikacji. W przypadku pracy stacjonarnej w biurach zlokalizowanych na terenie całej Polski, czołowe miejsca pod względem popytu zajmowały: 

  Warszawa (19,4 aplikacji na ogłoszenie) Łódź (18,1) oraz Wrocław (16,6).

  Prognozy dla branży IT

  Kondycja całej branży IT jest dość dobra. Jak wynika z sierpniowych prognoz firmy Gartner wydatki na ten sektor w związku z pandemią spadną, ale tylko o 0,6%. Nadal jednak będą jednym z priorytetów. Z szacunków wynika, że globalne wydatki będą stanowić 16% całkowitych wydatków przedsiębiorstw na IT we wszystkich branżach. W 2020 roku wyniosą one 2,7 bln USD.

  Według Irmy Fabular z Gartnera sektor oprogramowania doświadczy najsilniejszego wzrostu w 2020 roku. Wydatki rządowe na IT w Ameryce Północnej będą największe na świecie, osiągając 191 mld USD w 2020 r. W Europie Zachodniej wyniosą 94 mld USD, a w Chinach 39 mld USD.

  Swoje własne analizy dotyczące polskiego rynku prezentuje też Krajowy Rejestr Długów. Tu czytamy, że o ile trzy czwarte przedsiębiorców nie planuje żadnych inwestycji, to ta grupa systematycznie się zmniejsza. Obecnie 15,3% przedsiębiorstw myśli o rozwoju, miesiąc temu było to 13,8%. Niezmiennie największą popularnością cieszy się zakup nowych maszyn i sprzętów – ponad 45,7% wskazań. Niemal co czwarty przedsiębiorca będzie rozwijał systemy IT, tworzył aplikacje i strony internetowe oraz sklepy online.

  Magdalena Rogóżhttp://kodilla.com
  Ekspertka ds. rynku IT. Od lat związana z branżą. Swoje doświadczenie zdobywała zarówno w software house'ach, jak również w dedykowanych konkretnym rozwiązaniom projektach.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X