More

  State of Frontend 2020: Nowy raport o przyszłości front-endu

  Stale rosnąca popularność Reacta, TypeScript i AWS. Najnowsze trendy i najczęściej wykorzystywane narzędzia – takie informacje znajdziemy w najnowszym raporcie dotyczącym stanu front-endu w 2020 roku. Poznajcie szczegóły.

  Badanie wśród 4500 developerów na wszystkich kontynentach przeprowadziła polska firma The Software House. Wnioski, które znalazły się w raporcie, nie zaskakują, bo odzwierciedlają tendencje znane od jakiegoś czasu. Wrażenie może robić jednak skala popularności niektórych narzędzi i fakt, jak szybko ją osiągnęły.

  React to najpopularniejszy framework frontendowy

  React całkowicie zdominował ankietę – czytamy w podsumowaniu badań. 74,2% respondentów regularnie korzysta z tego frameworka JavaScript. To więcej niż połączenie Angular i Vue.js.

  Źródło: State of Frontend 2020/The Software House

  Jeśli chodzi o potrzebę czy chęć nauki konkretnych rozwiązań, to 67% respondentów chciałoby nauczyć lub poprawić umiejętności związane z Reactem. Coraz więcej programistów interesuje się też Vue.js (45,2%) i Svelte (36%), natomiast plasującego się wysoko w rankingu regularnego stosowania Angulara chce się uczyć już tylko 26,7% nie korzystających z niego obecnie specjalistów, co oznacza, że może on tracić na sile rozpędu. O wspomnianym Svelte pisaliśmy zaś w jednym z naszych artykułów: Jak odchudzić stronę internetową

  Źródło: State of Frontend 2020/The Software House

  Ponad 75% programistów używa TypeScript

  Fakt, że 77,2% respondentów używa TypeScript, jest o tyle ciekawy, że większość z nich (54,3%) woli TS od JavaScript. Na pytanie o przyszłość Typescript tylko 15,8% ankietowanych deweloperów stwierdziło, że JavaScript pozostanie najpopularniejszym rozwiązaniem, a TypeScript stanie się przestarzały.

  Źródło: State of Frontend 2020/The Software House

  W chmurze najpopularniejszy AWS

  Według ankiety najpopularniejszym dostawcą usług w chmurze okazał się Amazon Web Services z 38,7% głosów. Co zaskakujące, Google Cloud Platform (14,2%) i Microsoft Azure (11,5%) łącznie mają mniej użytkowników niż AWS. Nawet całkiem nowe rozwiązanie – Netlify uzyskał lepszy wynik (23,3%).

  Chcesz się dowiedzieć więcej o AWS, koniecznie zapisz się na nasz darmowy webinar

  Ale tu najciekawszym punktem ankiety jest inny fakt. Ponad 44% badanych przyznało, że korzysta z własnych serwerów. – Po raz kolejny jest to przypomnienie, że wciąż istnieje ogromny rynek dla tradycyjnych centrów dystrybucji i że nadal istnieje wiele możliwości rozwoju dla chmur publicznych – komentuje w raporcie Yan Cui (AWS Serverless Hero).

  Najnowsze trendy w architekturze frontendowej i infrastrukturze wdrożeniowej wpłynęły na sposób współpracy deweloperów frontendu z członkami zespołu” – komentuje w opracowaniu The Software House Guillermo Rauch (prezes firmy Vercel). Z badania wynika, że aż 92% programistów frontendu w ciągu ostatniego roku pracowało w zespołach programistycznych. 

  Ten wątek zainteresował jednak autorów badania m.in. ze względu na rosnący udział testów podczas tworzenia oprogramowania, a także coraz większe znaczenie specjalistów UX/UI. Jednocześnie według wyników badania State of Frontend 2020, aż 52% programistów nie dba o SEO.

  Źródło: State of Frontend 2020/The Software House
  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X