More

  GitHub zamyka kod w lodowym skarbcu. Na 1000 lat!

  “To ukryty kamień węgielny współczesnej cywilizacji i wspólne dziedzictwo całej ludzkości. Misją programu GitHub Archive jest zachowanie oprogramowania open source dla przyszłych pokoleń”. Takimi słowami zakończono trwającą rok operację zabezpieczenia całego otwartego kodu źródłowego. 21 TB danych zdeponowano w lodowym skarbcu na Arktyce.

  Trafiły one na piqlFilm, czyli technologię, która umożliwia przechowywanie danych na cyfrowej fotoczułej folii archiwalnej, którą można z kolei odczytać zarówno na komputerze jak i przez lupę. Repozytorium, o którym mowa, zajęło zaś 186 rolek z taką folią. Wszystkie trafiły pod zmrożoną ziemię, do wnętrza zamkniętej kopalni węgla. To wieczna zmarzlina 250 metrów pod powierzchnią na archipelagu Svalbard.

  Co się w nim znalazło? GitHub przygotował rodzaj odznaki, którą przyznał wszystkim developerom biorącym udział w programie. Na profilach tych, których kod znalazł się w lodowym skarbcu, można znaleźć odpowiednie oznaczenie będące zarazem formą podziękowania.

  Źródło: GitHub

  Wszystko dlatego, że jak czytamy na GitHubie, niepokojąca ilość światowej wiedzy jest obecnie przechowywana na efemerycznych nośnikach: dyskach twardych, dyskach SSD, płytach CD. Każdy z nich ma określoną żywotność, dość krótką, bo trwającą ok. 30 lat.

  Znany dzisiaj kod źródłowy staje się powoli ciekawostką historyczną. Za jakiś czas może zostać zapomniany, porzucony, a w przypadku globalnej katastrofy moglibyśmy stracić wszystko bezpowrotnie. Wszystko, co jest dorobkiem kilku pokoleń” – wyjaśniają specjaliści z  GitHub’a.

  Odpowiedzią ma być program archiwizacji i naturalna chłodnia, w której repozytorium ma przetrwać… 1000 lat!

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X