More

  Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Nowy projekt od Facebooka

  Rome to linter, kompilator, bundler i program uruchamiający testy dla JavaScript, TypeScript, HTML, JSON, Markdown i CSS. Ma ujednolicić cały łańcuch narzędzi do tworzenia frontendu.

  O nowym projekcie Facebooka pisało się od miesięcy. W weekend odpalono stronę internetową, na której można znaleźć wiele informacji na temat Rome. Jak wyjaśniają jego twórcy, to nie zbiór istniejących narzędzi, ale całkiem nowy, niestandardowy łańcuch narzędzi, zbudowany w dużej mierze od podstaw i zawarty w jednym pakiecie i kodzie.

  Protoplastą wirtualnego Rzymu jest Sebastian McKenzie, twórca Babel i Yarn. Jest to o tyle ciekawe, że Rome ma zastąpić Babel (początkowo nazwany 6to5), a także ESLint, Webpack, Prettier czy Jest. Obecnie udoskonala go zespół React Native na Facebooku i na razie jest dostępny w wersji beta.

  Mimo że jest to wersja beta, obsługujemy ponad 100 reguł lint, w tym reguły najczęściej potrzebne podczas pracy z TypeScript i React. Możesz liczyć na pełną funkcjonalność, ale możesz też trafić na błędy(…) Aktywnie pracujemy nad obsługą innych języków” – piszą twórcy Rome.

  Mimo że projekt funkcjonuje pod sztandarem Facebooka, jest to oprogramowanie otwarte.

  Zawsze utrzymywałem prywatne repozytoria, w których eksperymentowałem z pomysłami. Jednak oryginalny kod, który stał się Rzymem, uruchomiono na początku 2017 roku. Wówczas w wolnym czasie pracowałem dla Facebooka. Kontynuowałem iterację i eksperymentowanie nad pomysłem oraz budowanie wszystkich różnych elementów aż do 2019 roku. Wtedy też otrzymałem możliwość pracy nad nim i eksplorowania go na pełnym etacie na Facebooku” – opowiada Sebastian McKenzie. Sam w końcu z Facebooka odchodzi, a Rome od lutego 2020 roku funkcjonuje już jako open source.

  “Jestem podekscytowany, że mogę spróbować czegoś nowego. Coś, czego JavaScript i ekosystem sieciowy nie widziały wcześniej” – dodaje McKenzie.

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  11 bibliotek, które powinien znać każdy iOS developer

  Przez dwanaście lat, App Store mocno zadomowił się na naszych urządzeniach mobilnych, oferując coraz to większą różnorodność aplikacji. W tym roku ich...

  Jak używać Web Components w Reactcie i Angularze

  Kontynuujemy temat użycia Web Components w budowaniu aplikacji. W tym wpisie przyjrzymy się ich zastosowaniu wraz z popularnymi frameworkami JS-wymi.

  Hacktoberfest – ten hackathon to małe piwo

  Hackathon to wydarzenie programistyczne polegające na zrealizowaniu w określonym czasie projektu zgodnego założeniami organizatora. Większość z was pewnie kojarzy słowo Hackathon. Najczęściej...

  #IThotStory, czyli największe wpadki programistów

  Co prawda programista to nie saper i może pomylić się więcej niż raz, ale każda wpadka niesie za sobą jakieś ryzyko. Zaliczyliście...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X