More

  Svelte, czyli jak odchudzić stronę internetową

  2 megabajty, tyle według HTTP Archive ma przeciętna strona internetowa. Portal śledzący wydajność witryn internetowych przypomina, że jeszcze niedawno 1,4 mb zajmowała zapisana na dyskietce gra lub program. Czy dzisiaj da się stworzyć tak “szczupły” kod? Odpowiedzią może być Svelte.

  Svelte (Svelte.js, SvelteJS) to framework JavaScript, który wykorzystywany jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Stworzył go Rich Harris, który jest edytorem graficznym w The New York Times. Zresztą, gazeta sama również korzysta z tego rozwiązania. Jednym z powodów konieczności poszukiwania takich udogodnień jest fakt, że strony i aplikacje internetowe są coraz bardziej obciążone reklamami. Spowalniają je też kody śledzące. Dla osób z wolniejszym internetem jest to duży problem podczas surfowania.

  Svelte a inne frameworki

  Właśnie po to powstało Svelte. Jest to narzędzie do tworzenia szybkich aplikacji internetowych. Jest podobne do frameworków JavaScript, takich jak React i Vue, które ułatwiają tworzenie zgrabnych, interaktywnych interfejsów użytkownika. Ale – jak czytamy na stronie frameworka – jest zasadnicza różnica. Svelte konwertuje aplikację na idealny JavaScript w czasie kompilacji, zamiast interpretować kod aplikacji w czasie wykonywania. Aplikację można zbudować w całości za pomocą Svelte lub dodawać ją stopniowo do istniejącej bazy kodu.

  Żeby się przekonać, jak to działa, warto zajrzeć do interaktywnego samouczka.

  Harris zaleca ją przede wszystkim w przypadkach, kiedy rozmiar i wydajność mają szczególne znaczenie, np. podczas oglądania telewizji internetowej.

  W jednym artykułów opublikowanych przez Wired.com podano przykład developera, który zmniejszył rozmiar swojej osobistej strony internetowej z 187 kilobajtów do 9 kilobajtów, przechodząc z React na Svelte.

  W ankiecie State of JavaScript 2019, przeprowadzonej wśród ponad 21 000 programistów, 88% respondentów, którzy korzystali z nowego frameworka, stwierdziło, że jest z niego zadowolonych. To daje mu drugą najwyższą ocenę satysfakcji w ankiecie, zaraz za 89-procentowym wskaźnikiem satysfakcji React. Ale tylko 7,8% respondentów używało Svelte, a 24,7% nigdy o nim nie słyszało. W międzyczasie 80,3% korzystało z React.

  A jakie są Twoje doświadczenia? Z jakich frameworków korzystasz najczęściej? Których Twoim zdaniem warto się obecnie uczyć? Zostaw swój komentarz i podziel się tą wiedzą z innymi 🙂

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  11 bibliotek, które powinien znać każdy iOS developer

  Przez dwanaście lat, App Store mocno zadomowił się na naszych urządzeniach mobilnych, oferując coraz to większą różnorodność aplikacji. W tym roku ich...

  Jak używać Web Components w Reactcie i Angularze

  Kontynuujemy temat użycia Web Components w budowaniu aplikacji. W tym wpisie przyjrzymy się ich zastosowaniu wraz z popularnymi frameworkami JS-wymi.

  Hacktoberfest – ten hackathon to małe piwo

  Hackathon to wydarzenie programistyczne polegające na zrealizowaniu w określonym czasie projektu zgodnego założeniami organizatora. Większość z was pewnie kojarzy słowo Hackathon. Najczęściej...

  #IThotStory, czyli największe wpadki programistów

  Co prawda programista to nie saper i może pomylić się więcej niż raz, ale każda wpadka niesie za sobą jakieś ryzyko. Zaliczyliście...

  4 Comments

  1. Z zaciekawieniem obserwowałem rozwój Svelte od samego początku jego postawania. Jednakże praktycznie użyłem go po raz pierwszy dopiero gdy osiągnęło wersję 3.2.1. Tak! Okazało się, że był to przełom! Od tego czasu jeszcze chętniej korzystam z tego narzędzia.

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X