More

  Jak używać Web Components w Reactcie i Angularze

  Kontynuujemy temat użycia Web Components w budowaniu aplikacji. W tym wpisie przyjrzymy się ich zastosowaniu wraz z popularnymi frameworkami JS-wymi.

  W poprzednich artykułach zaznaczyłem, że jedną z korzyści, jakie dają nam Web Components, jest możliwość używania ich w różnych aplikacjach. Nie ma znaczenia, czy tworzymy projekt z użyciem czystego JS-a, czy korzystamy z któregoś z bardziej lub mniej popularnych frameworków. W tym wpisie pokażę, jak używać Web Components z Reactem i Angularem.

  Użycie Web Components w React

  Najpierw zajmiemy się zastosowaniem komponentów w Reactcie.

  Instalacja komponentu w aplikacji

  Na początku musimy utworzony przez nas Web Component dodać do aplikacji. W tym celu skorzystamy z error boxa, którego wcześniej opublikowaliśmy w NPM. Jest to komponent, który znamy już z poprzedniego wpisu na temat Web Components, gdzie opisywałem technologię Shadow DOM.

  Error box instalujemy za pomocą komendy:

  npm i @xkamis/error-box

  Ważne jest to, że sam error box na potrzeby użycia w Reactcie musiał zostać delikatnie zmodyfikowany. Jeśli chcemy używać naszego komponentu w tym frameworku, import stylów w HTML oraz samo pobranie pliku HTML za pomocą fetch niestety nie zadziała. Dlatego wszystko zostało zdefiniowane w jednym pliku JS poprzez zapisanie stylów oraz HTML-a za pomocą template string.

  Po instalacji error boxa, możemy już użyć komponentu w Reactcie. Całość kodu będzie wyglądała następująco:

  Wyświetlanie komponentu

  W tym momencie możemy już wyświetlić nasz komponent. W JSX wygląda to tak samo, jak w zwykłym HTML – argumenty określamy w ten sam sposób. Nasz komponent error box korzysta ze slotów, dlatego treść błędu przekazujemy wewnątrz error-box

  Używając Web Componentów musimy pamiętać o dwóch różnicach. Po pierwsze, jeśli chcemy określić klasę dla naszego komponentu, korzystamy ze standardowego argumentu class, a nie className, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Reactcie. Działa to w następujący sposób:

  Po drugie, co już można zauważyć w naszym kodzie, stworzone przez nas eventy wewnątrz komponentu nie będą przechwytywane przez zdefiniowanie odpowiedniej akcji w JSX. Zamiast tego, musimy użyć bardziej standardowego podejścia z addEventListener. W tym celu używamy ref, na którym dodajemy eventListener.

  Użycie Web Components wraz z Angularem

  Przejdźmy teraz do wykorzystania Web Componentów w Angulerze.

  Instalacja kompenentu

  Tak jak poprzednio, musimy rozpocząć od instalacji komponentu. W module, w którym chcemy użyć naszego komponentu, musimy go zaimportować. 

  Dodatkowo do tablicy schemas musimy dodać CUSTOM_ELEMENTS_SCHEMA zaimportowane z @angular/core. To pozwoli nam na używanie w tym module komponentów nie-angularowych, zapisanych z użyciem “-”, oraz argumentów komponentów zapisanych w ten sam sposób. W skrócie, pozwala nam to na używanie Custom Elements w Angularze. 

  Teraz już tylko pozostaje użyć naszego error boxa w komponencie Angulara – na przykładzie w AppComponent.

  Kod raczej nie wymaga żadnego komentarza. Warto jednak zauważyć, że w Angularze obsługa eventów pochodzących z Web Components jest standardowa dla Angulara.

  Podsumowanie

  W powyższej instrukcji pokazałem, w jaki sposób możemy używać Web Components w Reactcie i Angular. Takie ich zastosowanie pozwala na tworzenie uniwersalnych komponentów, których będziemy mogli użyć w dowolnej aplikacji. Myślę, że taka droga stanie się popularna, ponieważ umożliwia uzyskanie niezależności od frameworka i jednorazowe stworzenie uniwersalnych komponenty, których będzie można używać w wielu różnych aplikacjach, zamiast tworzyć je za każdym razem od nowa.

  Kamil Wilk
  Programowanie to jego pasja. Zaczynał jako samouk, poświęcił dużo czasu na własny rozwój. Obecnie pracuje w dużej korporacji jako Front-end Developer, ale back-end w JavaScript nie jest mu obcy. Nie boi się trudnych wyzwań w swojej karierze. Na bieżąco stara się śledzić nowości w branży. Lubi wyszukiwać ciekawostki ze świata dev.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X