More

  Dlaczego Java jest tak popularna? Oto najważniejsze powody

  Banki, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne, linie lotnicze – w tych branżach od lat Java nie traci na popularności. Co o tym decyduje, mimo zmieniających się wciąż trendów i nowych, konkurencyjnych technologii?

  Atuty Javy

  Przede wszystkim Java nazywana jest językiem ogólnego przeznaczenia. Jako język wielofunkcyjny może służyć zarówno do pisania aplikacji desktopowych, mobilnych, jak i webowych. Jest także językiem wieloplatformowym. To oznacza, że może działać na wielu platformach, np. systemach operacyjnych Windows, Linux, Mac OS X (Apple), czy na telefonie z systemem Android. 

  Kolejnym atutem jest łatwość w utrzymaniu. Jest to zasługą utrzymywanych i rozwijanych przez społeczność programistów standardów pisania kodu. Wymuszają one przejrzystość i narzucają reguły, które pozwalają zrozumieć kod nie tylko poszczególnym członkom tworzącego go zespołu, ale także programistom, którzy na którymś etapie mogą go przejąć.

  I wreszcie elastyczność, czyli możliwość zaprogramowania jednej, tej samej aplikacji na różne urządzenia. Nie trzeba kodować kilku wersji w zależności od systemu operacyjnego. To ogromna oszczędność czasu dla firmy, która taką aplikację tworzy.

  Najczęściej podaje się także trzy następujące elementy, świadczące o sile i tym dlaczego Java jest tak popularna.

  Duży nacisk na bezpieczeństwo 

  Java jest jednym z najważniejszych języków programowania, który od wielu lat pojawia się na najwyższych miejscach różnych rankingów. Szczególnie cenią ją sobie instytucje, które przetwarzają duże wolumeny danych podlegających rozliczaniu czy transakcjom. 

  Tak wielka skala i stojące za nią globalne marki spowodowały, że systemy dużych korporacji, w tym banków, których podstawą jest Java, stały się poligonem doświadczalnym dla hakerów. Ataki hakerskie wymuszały zaś reakcję ze strony padających ofiarą instytucji, które tworzyły coraz odporniejsze bariery. W efekcie systemy bezpieczeństwa były często aktualizowane, łatane i modyfikowane. Można zatem powiedzieć, że Java jest najbardziej rozwiniętym językiem jeśli chodzi o wsparcie dla security.

  Język silnie typowany

  Java jest językiem silnie typowanym. Oznacza to, że dane, na których pracuje, muszą być danymi określonego typu. W innym wypadku program nie będzie działał. Dzięki temu jest bardziej odporna na błędy, bo wiele z nich wychodzi już na etapie kompilacji programu. Duże korporacje, banki, holdingi finansowe cenią sobie zaś rozwiązania, nad którymi mają pełną kontrolę, a to właśnie gwarantuje im Java.

  Przenoszalność kodu

  W latach 90. XX wieku Java była reklamowana sloganem “Napisz raz, uruchom gdziekolwiek”. Wziął się on stąd, że raz napisany kod np. na urządzenia pracujące na Windowsie, bardzo łatwo można uruchomić na urządzeniu pod MacOS czy Linuxem. To samo dotyczy architektury 32-bitowej przeniesionej na 64-bitową czy urządzenia mobilne.

  Umożliwia to JVM, czyli Wirtualna Maszyna Javy, która przekłada stworzony przez programistę i następnie wstępnie skompilowany kod na kod maszynowy konkretnego systemu. To właśnie jedna z największych zalet tego języka. Podczas procesu kompilacji uruchamia się wszelkiego rodzaju testy jednostkowe i testy integracyjne. W rezultacie uzyskujemy przetestowany gotowy kod, który jest dostarczany do maszyny docelowej i tam finalnie tłumaczony na język maszynowy.

  Dlaczego Java jest tak popularna wśród programistów?

  Choć Java nie jest najłatwiejszym językiem programowania ze względu na dość wysoki poziom abstrakcji wprowadzony przez koncepcję obiektowości, to właśnie w tym tkwi jej siła. Drugi istotny argument to fakt, że Java jest cały czas rozwijana. Co pół roku ukazuje się nowa wersja preview, a raz na 5 lat wersja Long-term support (LTS), czyli wersja wspierana długoterminowo. Mimo że obecnie korzystamy już z wersji 14, to już mówi się o wersji nr 17, którą programiści dostaną za dwa lata (będzie to wersja LTS, obecnie obowiązującym LTS-em jest wersja 11).

  Javę wykorzystuje większość dużych platform e-commerce do tworzenia back-endu. Dużą popularność zyskała sobie w Internet of Things (IoT), gdzie ma bardzo dobre wsparcie dla protokołów komunikacyjnych i sieciowych. Z Javy korzystają dziś banki, firmy ubezpieczeniowe, sprzedażowe czy m.in. software house’y, tworzące programy na zlecenie dla klientów zewnętrznych. I dlatego Java jest postrzegana przede wszystkim jako język pożądany przez duże firmy i korporacje. To z kolei wzmacnia jej szczególną rolę na rynku pracy poprzez zwiększone zainteresowanie rekruterów, liczbę ofert i atrakcyjne zarobki.

  Nie bez znaczenia jest też bardzo duża społeczność programistów, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na różnego rodzaju blogach, vlogach oraz forach dyskusyjnych.

  Jak rozwijać umiejętności w Javie?

  Bez względu na poziom, na którym znajduje się programista Java, zawsze będzie mógł się rozwijać dalej. Osoby, które znają już podstawy Javy mają do wyboru wiele rozmaitych ścieżek. Swoją uwagę warto zwrócić m.in. na:

  Mikroserwisy w Javie – ich zastosowanie to bardziej dojrzałe podejście do tworzenia architektury oprogramowania, gdzie cały system składa się z mniejszych, niezależnych elementów komunikujących się ze sobą i zarazem umieszczonych w chmurze. 

  Spring i Hibernate – to dwie technologie najczęściej pojawiające się w ofertach pracy dla programistów Java. Mówi się, że to tzw. programowanie korporacyjne, z którym wiąże się wiedza obejmująca takie zagadnienia jak wstrzykiwanie zależności, mapowanie obiektowo-relacyjne związane z bazami danych oraz wiele innych powszechnie wykorzystywanych w dużych organizacjach.

  Wielowątkowość w Javie – Machine Learning oraz Big Data, czyli modne w ostatnich latach tematy, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie, wymagają dużej ilości obliczeń. Co za tym idzie – istotna jest ich wydajność. Możliwość zrównoleglenia pracy programu jest jednym ze sposobów zwiększania tej wydajności. Dlatego też programowanie wielowątkowe (czyli równoległe lub współbieżne) jest ciekawym i przyszłościowym kierunkiem rozwoju programisty.

  Odpowiedzi na pytanie: dlaczego Java jest tak popularna? Jest wiele. Bezpieczeństwo, typowanie, przenoszalność kodu to prawdopodobnie te główne, ale pewnie ilu programistów tyle powodów dla tworzenia w tym języku.

  A dlaczego Ty programujesz w Javie?

  Chcesz przeczytać więcej na temat JAVY?

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X