More

  Najnowsze trendy w web developmencie

  Inteligentne, jeszcze szybsze, ale zarazem znacznie tańsze w utrzymaniu niż obecnie i bezpieczne rozwiązania – to najnowsze trendy w Web developmencie w 2020 roku.

  Czy da się wymyślić jeszcze coś nowego jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych? Czy aplikacje mogą być jeszcze lepsze, ciekawsze, jeszcze bardziej funkcjonalne? Patrząc na to, co każdego roku dzieje się w świecie nowych technologii, można odnieść wrażenie, że to dopiero początek cyfrowej rewolucji i jeszcze wiele nas zaskoczy. Nawet jeśli chodzi o zwykłego bloga czy skromny sklepik internetowy.

  Zamiast jednak czekać, co zrobi świat IT, lepiej zacząć wyznaczać ścieżki samemu i obserwować zmiany z takiej odległości, by w porę się do nich dostosować. Dotyczy to również Web Developerów, których efekty pracy każdemu z nas codziennie wpadają w ręce i w oko. Oto tegoroczne trendy, których żaden WebDev nie powinien zlekceważyć.

  Progresywne aplikacje webowe (PWA, Progressive web app)

  Nie trzeba ich instalować i pobierać ze sklepów. Działają tak, jak natywne aplikacje mobilne, ale uruchamia się je jak zwykłe strony internetowe, mimo że nie mają paska z adresem url. Są, a właściwie muszą być responsywne i bezpieczne, czyli szyfrowane. Zajmują mniej miejsca i są mniej obciążające dla pamięci. Co jednak ważniejsze, działają nawet wtedy, gdy jesteśmy odcięci od sieci, w trybie offline. 

  Z punktu widzenia Web Developera istotny jest z pewnością fakt, że PWA nie trzeba tworzyć oddzielnie na każdy system operacyjny czy przeglądarkę. Ten sam kod źródłowy będzie działał na różnych systemach, co nie ukrywajmy, oszczędzi czas pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, że PWA idą w parze z apkami tworzonymi w JavaScript oraz z wykorzystaniem bibliotek i frameworków JS (React, Vue.js, Angular), które ułatwiają ich tworzenie. 

  Progresywne aplikacje webowe stają się coraz bardziej popularne w branży e-commerce, która stawia na wygodę i bezpieczeństwo swoich klientów, a także na szybkość działania oraz dostęp do sklepów nawet w trybie offline. Korzystają z nich już takie potęgi jak Uber, Twitter, Pinterest czy Forbes. To tylko potwierdza, że warto szerzej zainteresować się tym trendem.

  Sztuczna inteligencja i chatboty

  Już jakiś czas temu Gartner przewidywał, że w 2020 roku ponad 85% interakcji z klientami odbywać się będzie w internecie. W świetle ostatnich miesięcy, podczas których na skutek pandemii znaczna część mieszkańców globu zamknęła się w domach, te dane mogą być bliskie prawdy.  

  Bez względu na statystyki jednak, gołym okiem widać, że aplikacje symulujące konwersację z człowiekiem są coraz popularniejsze. Chatboty zaczynają przejmować wiele funkcji, do których jeszcze niedawno trzeba było zatrudniać sztab pracowników. W obsłudze klienta, bankowości, sprzedaży, marketingu czy rozrywce stosuje się m.in. Messengera, Twittera, Skype’a, Slacka, czy WhatsUpa. Dzięki ich zastosowaniu klient uzyska odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania, otrzyma informację na temat statusu jego zamówienia czy przesyłki. I o ile sam chatbot zastąpi człowieka w obsłudze, to wciąż trzeba go zaprogramować. Jest tu więc pole do działania dla programistów. 

  Asystenci głosowi

  Funkcją, która obecnie przeżywa swój rozkwit jest też wyszukiwanie głosowe. Każdy smartfon posiada już cyfrowego asystenta głosowego (Siri dla iPhone’ów, Google Assistant dla telefonów z systemem Android). Co więcej, inteligentne głośniki wyposażone w sztuczną inteligencję zyskują na popularności. To obecnie jeden z najważniejszych trendów w handlu elektronicznym. Portal emarketer.com szacuje, że do 2021 r. prawie 123 miliony obywateli USA, czyli 37% całej populacji, będzie korzystać z asystentów głosowych.

  SPA, czyli aplikacje jednostronicowe

  Single Page Application, czyli jednostronicowa aplikacja posiada tylko jeden plik html. Dzięki temu strona nie musi być przeładowywana w trakcie użytkowania. To rozwiązanie utożsamia się z językiem JavaScript, w którym stworzona została jej logika (lub w języku transpilowanym do JS np. JSX, TypeScript, CoffeeScript czy najnowsze wersje JavaScript transpilowane za pomocą narzędzia Babel). Najczęściej do budowania SPA używa się React.js, Vue.js i Angular. Przykłady najpopularniejszych to GitHub czy Gmail.

  Machine Learning i personalizacja treści

  Machine Learning coraz częściej wpływa na to, jak korzystamy z internetu, nawet gdy o tym nie wiemy. Jak tłumaczą autorzy bloga clockwise.software, chodzi o zdolność oprogramowania do zwiększenia wydajności bez bezpośredniego wkładu ze strony programistów. W skrócie – to oprogramowanie analizuje przychodzące dane, wykrywa wzorce, podejmuje decyzje i usprawnia pracę. Jako przykład podawany jest tutaj Netflix, którego użytkownicy nie są identyfikowani jako grupy. Każdego z nich rozróżnia się indywidualnie, na podstawie historii, wyborów i preferencji. Algorytmy dostarczają treść i wyniki wyszukiwania w oparciu o zamiary użytkowników zamiast wcześniejszych zapytań. Ale nie dotyczy to wyłącznie świata rozrywki. Tego rodzaju personalizacja wkroczyła już także do opieki zdrowotnej, obsługi finansów czy edukacji.

  Jak nadążyć za zmianami?

  Opisane przykłady są tylko niewielką częścią nieustannego postępu w nowych technologiach. Choć niektóre wydają się już właściwie standardem, wciąż warto śledzić ich rozwój i nabywać umiejętności, które pozwolą takie rozwiązania tworzyć. Przetwarzanie w chmurze, sztuczna inteligencja, machine learning, a także rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w sieci – tu wciąż będzie się sporo działo. Obserwuj naszego bloga, o wszystkim będziemy na bieżąco informować. 

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X