More

  Oto najskuteczniejszy sposób, żeby dostać podwyżkę w branży IT

  Średnio o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły na świecie pensje programistów. Specjaliści, którzy postawili na rozwijanie nowych umiejętności, mogli jednak liczyć na ponad dwa razy więcej – wynika z publikacji Global Knowledge.

  Amerykańska firma szkoleniowa od 2008 roku analizuje zarobki i kwalifikacje w branży IT, ankietując tysiące programistów i managerów IT z całego świata. Najnowszy raport dopiero się ukaże, ale ITbuddy dotarło już do najważniejszych wniosków, jakie się w nim znajdą.

  80% managerów IT stawia na szkolenia

  Inwestowanie w przyszłość pracownika to inwestowanie w przyszłość firmy. Do takiego wniosku doszło aż 80% managerów podejmujących decyzje w sprawie zatrudniania i wynagradzania programistów. Jednocześnie, jak twierdzi Global Knowledge, jeden na pięciu decydentów zmarnował możliwość rozwoju organizacji, którą reprezentuje, nie zgadzając się na podnoszenie kwalifikacji podległych mu kadr. I to nawet w sytuacji, gdy taką ścieżkę oficjalnie wspiera firma.

  Powodem miało być rosnące obciążenie pracą, nawał obowiązków i “ważniejsze” priorytety, którymi obarczeni zostali członkowie zespołów. W efekcie nie wystarczało czasu na rozwój zawodowy. Tymczasem według autorów badania szkody spowodowane brakami umiejętności mogą być znacznie poważniejsze niż krótkotrwały spadek produktywności. Do potencjalnych zagrożeń mogą należeć: większy stres pracowników, opóźnienia w produkcji i we wdrożeniach, wyższe koszty operacyjne.

  Jeżeli osoby decyzyjne w branży IT nie zaakceptują kosztów poniesionych na szkolenia teraz, prędzej czy później i tak za nie zapłacą. Ankietowani programiści cenią sobie możliwość rozwoju ponad wszystko inne, nawet wynagrodzenie. Jeśli nie będą mieli tej możliwości, nie zawahają się szukać pracy gdzie indziej” – przyznają analitycy przygotowujący raport. Dodają, że w dzisiejszych czasach tej zasady nie da się obejść.

  Zapotrzebowanie na umiejętności ewoluuje zbyt szybko. Uczenie się nieformalne już nie wystarczy. Kluczem do sukcesu firmy są szkolenia wspierane przez kierownictwo.”

  Już dziś 60% firm przyznaje, że ma problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Co więcej, 69% managerów ma w swoim zespole więcej niż jedno wolne stanowisko, którego nie można obsadzić ze względu na brak kwalifikacji lub zbyt wysokie oczekiwania finansowe.

  15% podwyżki…

  I na koniec jeszcze trochę o pieniądzach. Według Global Knowledge specjaliści IT otrzymali w tym roku w porównaniu do roku 2019 średnio 6% podwyżki, czyli ok. 5 000 dolarów (oczywiście rocznie). To daje nieco ponad 18 500 zł i  jakieś 1500 zł miesięcznie więcej do pensji, czyli kwoty są całkiem realne. Z badania wiemy jednak, że ci, którzy postanowili się doszkolić, mogli liczyć nawet na 15-procentowy wzrost. W takim wypadku robi się z tego już ponad 3000 zł miesięcznie.

  Pewnie, że nie wszyscy i nie w każdej firmie, to statystyki, ale jednak oparte na prawdziwych deklaracjach. Najczęściej składali je programiści, którzy zainwestowali swój czas oraz w idealnej sytuacji pieniądze firmy, w której są zatrudnieni, w szkolenia z rozwiązania chmurowego, Big Data czy cyberbezpieczeństwo. Ale nie tylko.

  “Ich mocodawcy są tak przytłoczeni brakiem kwalifikacji kadr, że każdy pracownik, który aktywnie rozwija swoje umiejętności, zostaje zauważony i prawdopodobnie nagrodzony” – uważają twórcy raportu.

  albo 520 godzin strat

  Przedstawiony przez twórców raportu bilans nie dotyczy jednak wyłącznie zysków. Jak podkreślają, wspomniana luka przekłada się bowiem nie tylko na dyskomfort psychiczny managerów. Przede wszystkim wpływa na jakość pracy i produktu czy na konieczność zmiany planów i terminów. 67% managerów biorących udział w badaniu oszacowało, że za słabo wyszkolony pracownik oznacza dla firmy od 3 do 9 bezproduktywnych godzin tygodniowo. Z kolei 12% przyznało, że z powodu luki w umiejętnościach, podlegli im programiści tracą nawet 10 godzin. Niby niewiele, jednak rocznie daje to już 520 godzin.

  Global Knowledge przelicza to na pieniądze:

  “Średnia pensja IT w USA w tym roku wynosi 115 906 dolarów, co oznacza, że ​​luki w umiejętnościach mogą skutkować stratą prawie 29 000 dolarów na pracownika [ponad 107 tys. zł – od red.]”

  i radzi:

  “Przedstaw te liczby menedżerom, którzy nie akceptują szkoleń”

  My również do tego zachęcamy 🙂 Jeśli chcesz osiągnąć sukces w świecie IT, nie zapominaj o ciągłym rozwoju. A jeżeli czujesz, że Twoje doświadczenia mogą pomóc innym, podziel się swoją wiedzą, zostaw komentarz, weź udział w dyskusji. Możliwości jest wiele.

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  11 bibliotek, które powinien znać każdy iOS developer

  Przez dwanaście lat, App Store mocno zadomowił się na naszych urządzeniach mobilnych, oferując coraz to większą różnorodność aplikacji. W tym roku ich...

  Jak używać Web Components w Reactcie i Angularze

  Kontynuujemy temat użycia Web Components w budowaniu aplikacji. W tym wpisie przyjrzymy się ich zastosowaniu wraz z popularnymi frameworkami JS-wymi.

  Hacktoberfest – ten hackathon to małe piwo

  Hackathon to wydarzenie programistyczne polegające na zrealizowaniu w określonym czasie projektu zgodnego założeniami organizatora. Większość z was pewnie kojarzy słowo Hackathon. Najczęściej...

  #IThotStory, czyli największe wpadki programistów

  Co prawda programista to nie saper i może pomylić się więcej niż raz, ale każda wpadka niesie za sobą jakieś ryzyko. Zaliczyliście...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X