More

  Najzimniejszy komputer świata

  Maleńkie, szklane pudełko o szerokości i głębokości jednego cala i wysokości dwóch cali. A w środku próżnia, w której za pomocą laserów utrzymywane są atomy bardzo reaktywnego pierwiastka. Temperatura – poniżej minus 273 stopni Celsjusza. To elementy komputera przyszłości.

  Niezwykle barwny opis działania takiej maszyny opublikowało niedawno BBC, które rozebrało na czynniki pierwsze komputer kwantowy ColdQuanta.

  “Wyobraź sobie, że Stany Zjednoczone są atakowane. Samolot wroga, załadowany głowicami, kieruje się w stronę wybrzeża i co chwilę znika z radaru. Trwają gorączkowe próby zlokalizowania celu. Ale najskuteczniejszą obronę stanowi tutaj nie lotniskowiec czy system rakietowy, lecz pudełko niesamowicie zimnych atomów.”

  ColdQuanta to firma, która zajmuje się właśnie takimi scenariuszami. Niedawno podpisała kontrakt z amerykańską agencją badawczą Darpa na budowę komputera kwantowego. Jego zadaniem będzie szybko opracować najlepszy sposób zmiany położenia radarów w przypadku częściowej awarii systemu obronnego.

  Jednym z największych wyzwań jest zebranie razem wystarczającej ilości atomów w kubity – elementy składowe komputera kwantowego, które umożliwiają mu wykonywanie obliczeń. Aby to zrobić, atomy muszą być ekstremalnie zimne, przez co takie komputery są najzimniejsze na świecie.

  Firma dostała 40 miesięcy na opracowanie sprzętu wyposażonego w tysiące kubitów. Rzecz w tym, by z tysięcy, a może nawet milionów możliwych rozwiązań, taki komputer potrafił wybrać najlepsze wyjście.

  Warto przy tym dodać, że owo ekstremalne zimno, to w rzeczywistości temperatury rzędu 0,000001 kelwina, czyli poniżej minus 273 stopni Celsjusza. To o wiele zimniej, niż w wielu naturalnych miejscach we wszechświecie – podkreśla BBC.

  To tyle, jeśli chodzi o opowieści rodem z filmów i literatury SF. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują m.in. Google czy IBM. Giganci również chwalą się, że są blisko uruchomienia komputera kwantowego, który zmieni oblicze świata. Jeśli tak się stanie, będzie je można wykorzystywać nie tylko w przemyśle zbrojeniowym. Znajdą zastosowanie także w opracowywaniu nowych leków, strategiach inwestycyjnych, łamaniu szyfrów itd. itp.

  BTW.
  Ciekawe, jakie będą miały gierki 🙂

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  11 bibliotek, które powinien znać każdy iOS developer

  Przez dwanaście lat, App Store mocno zadomowił się na naszych urządzeniach mobilnych, oferując coraz to większą różnorodność aplikacji. W tym roku ich...

  Jak używać Web Components w Reactcie i Angularze

  Kontynuujemy temat użycia Web Components w budowaniu aplikacji. W tym wpisie przyjrzymy się ich zastosowaniu wraz z popularnymi frameworkami JS-wymi.

  Hacktoberfest – ten hackathon to małe piwo

  Hackathon to wydarzenie programistyczne polegające na zrealizowaniu w określonym czasie projektu zgodnego założeniami organizatora. Większość z was pewnie kojarzy słowo Hackathon. Najczęściej...

  #IThotStory, czyli największe wpadki programistów

  Co prawda programista to nie saper i może pomylić się więcej niż raz, ale każda wpadka niesie za sobą jakieś ryzyko. Zaliczyliście...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X