More

  Hacktoberfest – ten hackathon to małe piwo

  Hackathon to wydarzenie programistyczne polegające na zrealizowaniu w określonym czasie projektu zgodnego założeniami organizatora. Większość z was pewnie kojarzy słowo Hackathon. Najczęściej kojarzy się ono z mitycznym kodzeniem przez 48 godzin bez przerwy na sen. Jest to najpopularniejszy typ Hackathonu. W dobie aktualnej sytuacji epidemiologicznej następuje jednak rozwój Hackathonów online i tych z dłuższym czasem na realizację.

  W tym miejscu szczególnie polecam http://devpost.com/ będący platformą, gdzie jesteśmy w stanie znaleźć i realizować zadania. Skoro „Hackathon jaki jest, każdy widzi”, więc przejdźmy do bohatera naszego artykułu.

  Czym jest Hacktoberfest?

  Hacktoberfest to poza bardzo sprytną grą słów w nazwie, wydarzenie równie sprytne w założeniu. Polega na stworzeniu w ciągu października czterech Pull Requestów (jeśli pojęcie brzmi obco to polecam: https://www.youtube.com/watch?v=VsaiEXGjjkI) na dowolnym repozytorium otwartoźródłowym (z ang. open source) na GitHubie i tyle. Pierwsze 70 tysięcy uczestników otrzyma drobne gadżety w postaci koszulki i naklejek partnerów. Udało mi się w tamtym roku załapać na ten pakiet, ale nie to jest najważniejsze. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy wygrywa. 

  Po pierwsze uczestnicy, bo przyznam szczerze, że przed zeszłoroczną edycją nigdy wcześniej nie zdecydowałem się kontrybuowanie do open source. Słowem dygresji podczas tworzenia artykułu https://www.itbuddy.pl/js-i-ts/drogi-pamietniczku-czyli-dziennik-programisty-w-gatsby-js/ miałem okazję wykorzystać tę umiejętność i pomóc naprawić błąd w szablonie z którego korzystałem.

  Po drugie twórcy open source, którzy nierzadko muszą zmagać się z niezliczoną liczbą zgłoszonych błędów i funkcjonalności, na które brakuje im rąk do pracy. A tak w ciągu miesiąca pojawia się wysyp dobrych i pomocnych duszyczek gotowych ich wesprzeć.

  Jestem zainteresowany, co dalej?

  Po pierwsze wejdź na stronę wydarzenia https://hacktoberfest.digitalocean.com/ i kliknij w przycisk START HACKING i zalogowanie się za pomocą profilu na GitHubie. Właściwie to wszystko jeśli chodzi rejestrację. Od tego momentu, jeśli dodamy Pull Request w jakimś repozytorium Open Source w trakcie trwania wydarzenia tj. 1-31 Października 2020 zostanie nam on doliczony. Tutaj widok główny profilu:

  Profil użytkownika na portalu Hacktoberfest

  Pull Requesty muszą zostać zatwierdzone przez właściciela repozytorium. Jest to obrona przed spamem, w którym ktoś doda spacje w kodzie lub, co gorsza, kod, który się nie kompiluje i wystawi Pull Request. Wtedy właściciel może dodać etykietę invalid i ten Pull Request nie będzie liczony w wydarzeniu. Ale nie przejmujcie się, jeśli wasz Pull Request będzie wisiał w stanie oczekującym, gdy nie zostanie on oznaczony jako invalid do końca 31 października, to będzie liczony w wydarzeniu.

  Nie wiesz od czego zacząć? Ze swojej strony polecam https://goodfirstissue.dev/ w wybranym przez siebie języku i nie zapomnij, że to wydarzenie to przede wszystkim zabawa. W zeszłym roku znalazłem rozwiązanie dla błędu w języku, z którym nie miałem wcześniej do czynienia. Potraktuj to więc jako odskocznię od codziennych zadań. Ludzie w tym środowisku są bardzo pomocni, więc jeśli napotkasz na problemy z konfiguracją środowiska, nie bój się poprosić o pomoc w komentarzu do zgłoszenia, jeśli plik readme nie był wystarczająco pomocny. 

  Następne zgłoszenia pójdą już jak z płatka. Warto szukać też issue z etykietą hacktoberfest https://github.com/issues?q=label%3Ahacktoberfest.

  Weź udział!

  Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do uczestnictwa w wydarzeniu. Udział może naprawdę rozwinąć umiejętność pracy w różnych projektach. Szczególnie dla osób zaczynających swoją karierę lub pracujących przez dłuższy czas nad jedną aplikacją. Możemy poznać dzięki temu jak wyglądają inne środowiska, może znajdziemy narzędzia które przydadzą się w codziennej pracy, a przy okazji pomożemy komuś rozwijać jego projekt. Powodzenia i w razie jakichkolwiek pytań zapraszam do komentowania. Życzę takiego maila pierwszego listopada na waszych skrzynkach mailowych!

  Mail z okazji ukończenia Hacktoberfestu

  Mateusz Korczyński
  Fullstack Developer orbitujący głównie wokół Javy i Reacta. Posiada 5-letnie doświadczenie komercyjne od mikroprzedsiębiorstwa po korporacje. Jednak swoje miejsce na ziemi znalazł w software housie. Miesiąc bez poznania nowego frameworka jest dla niego miesiącem straconym, więc stara się ciągle trzymać rękę na pulsie.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X