More

  Do 2030 roku na świecie będzie 45 mln programistów

  Według różnych źródeł i metodologii obecnie liczba programistów na świecie wynosi około 26 milionów. Każdego roku na rynku pracy pojawia się kolejny milion. Popyt na ich usługi wciąż jednak rośnie i trudno przewidzieć, czy i kiedy ta machina się zatrzyma. A gdyby się zatrzymała, to cała światowa gospodarka runęłaby w p…rzepaść.

  Na sobotę, 12 września przypada Dzień Programisty. Święto jest obchodzone w 256. dniu roku, bo, jak głosi najpopularniejsze wyjaśnienie, 256 to 2 do potęgi ósmej, a to z kolei liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Co ciekawe, w Rosji jest to nawet oficjalne święto, ustanowione w 2009 roku, w innych krajach traktowane jest różnie, raczej jako ciekawostka.

  Tymczasem nie trzeba nawet patrzeć na statystyki, żeby stwierdzić, że programista to obecnie jedna z najważniejszych profesji na światowym rynku. Ogłoszenia z ofertami pracy w branżach, które jeszcze niedawno w ogóle nie miały związku z nowymi technologiami, dziesiątki artykułów prasowych o wysokich zarobkach i możliwościach rozwoju, nowe kierunki studiów, coraz więcej prywatnych szkół programowania i darmowych materiałów w sieci. No dobra, ale spójrzmy jednak na te statystyki.

  Ilu jest programistów na świecie, w Europie i w Polsce?

  Evans Data Corporation twierdzi, że w 2019 roku na świecie było niemal 26,5 mln programistów. Za cztery lata ma ich być prawie 29 milionów. Z kolei dane IDC mówią, że w 2018 roku liczba programistów na świecie wzrosła do 22,3 mln, podczas gdy w 2014 roku było ich zaledwie 18,5 mln. O wiele dalej w przyszłość wybiega Slashdata przedstawiając statystyki mówiące, że w 2019 roku na świecie było 18,9 miliona programistów, a w 2030 roku liczba ta osiągnie 45 milionów.

  Spójrzmy teraz na Europę, gdzie według StackOverflow liczba programistów w 2016 roku wyniosła 4,7 miliona, a dwa lata później, w 2018 roku osiągnęła już 5,5 miliona. Tu prym wiodą Niemcy, w których obecnie pracuje ok. 1 miliona programistów, dalej są Wielka Brytania (850 tys.), Francja (533 tys.), Rosja (412 tys.).

  Według tych samych danych przytoczonych powyżej, Polska pod względem liczby programistów zajmuje dopiero 8. miejsce z liczbą ok. 295 tys. specjalistów. Statystyki z innych źródeł trochę się różnią, skala jest jednak podobna. DAXX twierdzi, że w Polsce mamy ok. 255 tys. profesjonalnych deweloperów.

  Liczba programistów według technologii

  Poza rozkładem regionalnym, istnieją też próby policzenia programistów pod względem wykorzystywanych przez nich technologii. Dość sporo uwagi w internecie poświęca się tutaj Javie. „W 2003 roku było ich od 1,5 do 3 milionów; w 2007 roku, kiedy Java stała się open source, liczba ta wzrosła do 6 milionów” – pisze DAXX. Evans Data Corporation dodaje, że w 2009 roku było ich już 9 mln, jednak SlashData na 2019 rok wyliczył, że było ich mniej, bo już tylko 7,6 mln.

  Z kolei w jednym z artykułów na stronie dzone.com czytamy: „Oracle mówi, że to 9 000 000, Wikipedia podaje 10 000 000, a faceci z NumberOf.net wydają się być najbardziej precyzyjni i twierdzą, że dokładnie jest 9,007,346 programistów Java.”

  W Polsce, wg. Bloomberga, w ubiegłym roku na 255 tys. specjalistów IT w ogóle, przypadało 46 tys. Java Developerów. To mniej więcej tyle, ile wszystkich programistów na Białorusi, gdzie javowców jest niespełna 8,5 tys.

  Najbardziej aktualne dane przynosi chyba raport Polskiego Funduszu Rozwoju z lipca 2020. Tutaj czytamy, że w Polsce mamy 401 tys. programistów – najwięcej w Europie Wschodniej.

  Prognozy dla rynku IT

  O mitycznej już luce związanej ze stanowiskami programistycznymi pisze się od lat i komentowano ją wielokrotnie na różnych szczeblach. Ostatnie, wciąż niezmienione statystyki unijne mówią o 600-700 tys. nieobsadzonych wakatów do 2030 roku w całej UE i ok. 50-tysięcznej dziurze w Polsce. Czy to się potwierdzi? Z jednej strony dziura rośnie, bo zapotrzebowanie na usługi programistów pojawia się już nie tylko w software houseach.

  Na pewno liczba osób piszących kod będzie rosła w nadchodzących latach. BLS przewiduje, że do 2024 roku liczba miejsc pracy dla twórców oprogramowania i aplikacji wzrośnie o 12,5% w porównaniu do roku 2014, a sytuacja nie będzie znacznie różnić się w pozostałej części świata. Tymczasem US Bureau of Labor Statistics szacuje, że w latach 2016-2026 liczba miejsc pracy dla programistów wzrośnie o 24%. To bardzo dużo i oznacza nic innego jak to, że rewolucja cyfrowa nadal trwa.

  Jak oceniacie te statystyki? Jak to wygląda z Waszej perspektywy?

  Marek Zoellner
  Specjalista ds. contentu i znawca rynku IT. Absolwent filologii polskiej, wieloletni dziennikarz prasowy, radiowy iinternetowy. Swoje doświadczenie zawodowe związane z pracą nad słowem wykorzystuje obecnie w branży IT.

  Latest articles

  Automatyzacja z Pythonem – pobieranie kolekcji filmów z YouTube

  Automatyzacja czynności, które są czasochłonne, to według mnie największa zaleta nauki programowania. Często zadania wymagające od nas klikania, czekania i przepisywania captchy...

  Programowanie funkcyjne w JS

  Jeśli bierzesz udział w rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko regular lub senior developera, to pewnie niejednokrotnie miałeś lub miałaś do czynienia z takimi...

  Własny plugin do Figmy w React.js

  Jeśli udało Ci się kiedykolwiek pracować z Figmą, istnieje spora szansa, że narzędzie przypadło Ci do gustu. Tak przynajmniej było w moim...

  Wykorzystanie Virtual DOM na przykładzie Reacta

  Virtual DOM to bardzo popularne rozwiązanie znane z Reacta. Co to dokładnie jest? W jaki sposób działa w Reactcie? O tym opowie...

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Related articles

  X